Usuwanie żylaków

usuń żylaki

Wiele kobiet oraz mężczyzn coraz częściej zmaga się z dolegliwością, jaką są żylaki. Na powstawanie żylaków wpływ ma sporo czynników. Głównym z nich są geny, które odziedziczamy po rodzicach oraz dziadkach. Do powstawania żylaków przyczynia się również w dużej mierze niewłaściwy tryb życia, zła dieta oraz brak aktywności fizycznej. Zauważając u siebie żylaki, powinno się jak najszybciej podjąć ich leczenia. Chore żyły, nie powinny być lekceważone, ponieważ nieleczone mogą prowadzić do wielu niepożądanych skutków, które zagrażają życiu.

Dlaczego powstają żylaki?

Żylaki są efektem niewydolności żylnej. Na tę dolegliwość cierpi coraz więcej kobiet oraz mężczyzn już po 45 roku życia. Żylaki powstają w wyniku rozszerzania się i wydłużania żyły. Większą szansę na powstanie żylaków posiadają osoby, które odziedziczyły geny po rodzicach, którzy mieli problemy z żyłami. Przyczyną powstawania żylaków może być również zła dieta, nieodpowiedni tryb życia oraz brak aktywności fizycznej. Należy pamiętać, że posiadane żylaki nie tylko wpływają negatywnie na estetykę nóg, ale nie leczone mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia.

Jak zapobiegać powstawaniu żylaków?

Obecnie istnieje kilka metod, które mogą pomóc w zapobiegnięciu powstawania żylaków. Głównym elementem posiadania zdrowych nóg jest dostarczanie im odpowiedniej ilości ruchu. Wystarczy codziennie poświęcić trochę czasu na spacer, ćwiczenia lub pływanie. Ważne jest to, aby pamiętać o niezakładaniu nogi na nogę, podczas siedzenia. Chcąc zapobiec żylakom, ważna jest odpowiednia dieta żywieniowa. Zadbanie o odpowiednią masę ciała, wpłynie pozytywnie na nogi, ponieważ nie będą one obciążane przez nadmiar zbędnych kilogramów. Na powstawanie żylaków wpływają obcisłe ubrania, dlatego tak ważne jest unikanie obcisłych spodni. Noszenie butów na wysokim obcasie wpływa negatywnie przepływ krwi w żyłach.

Jakie są metody usuwania żylaków?

Do najczęstszych metod leczenia oraz usuwania żylaków należą:

  • Skleroterapia -Ta metoda stosowana jest w przypadku małych żylaków oraz pajęczaków. Polega na wstrzyknięciu do żyły specjalnej substancji, która miejscowo działa na ścianę żyły. Dzięki temu zabiegowi dochodzi do zwłóknienia oraz zamknięcia światła żyły.
  • Laser frakcyjny – Jest to jedna z najnowocześniejszych metod usuwania żylaków. Decydując się na tę metodę, unika się cięcia oraz powstawania blizny. Usunięcie żylaków za pomocą tej metody polega na wprowadzeniu do żyły cienkiego włókna laserowego. Dzięki energii lasera obkurcza się żyła oraz zamyka się jej światło. Całość przeprowadzana jest pod kontrolą USG.
  • Operacyjne usuwanie żylaków -Operacje żylaków można wykonać dwiema metodami. Jedną z nich jest metoda strippingu, a druga to metoda kriochirurgii. Obie polegają na wprowadzeniu do żyły specjalnej sondy. Chora żyła, która została nacięta oraz podwiązana usuwana jest wraz z sondą. Kolejnym etapem jest nacięcie skóry oraz wycięcie żylaków. Główną różnicą pomiędzy obiema metodami jest to, że w przypadku metody kriochirurgii, zakończenie sondy schładzane jest do –80 stopni Celsjusza.