Operacja powiększenia biustu – jakie mamy metody?

powiekszanie biustu

Według amerykańskiego raportu wykonanego przez Towarzystwo Chirurgów Plastycznych wynika, że operacje powiększenia biustu są najczęściej wykonywanymi procedurami chirurgii plastycznej. Nie ma się co w końcu dziwić. Ma na to wpływ wiele czynników. W końcu piersi to jedna z najważniejszych o ile nie najważniejsza część ciała, na punkcie której kobiety wręcz szaleją. Nieodpowiednia wielkość bądź kształt odbija się zatem na psychice kobiety. Tracą one pewność siebie oraz poczucie kobiecości, czasami chodzi nawet do stanów depresyjnych. Ponadto operacje związane z powiększeniem piersi spowszechniały, metody są coraz bardziej bezpieczne i skuteczne, a ceny spadają. Dlatego też z roku na rok zainteresowanie powiększeniem biusty jest większe.

Anatomia piersi

Zanim zajmiemy się samymi metodami powiększania piersi, warto nieco poznać jej anatomię. Otóż pierś składa się z dwóch głównych części – gruczołu piersiowego oraz samej piersi. Gruczoł to półkolisty lub stożkowaty narząd, który znajduje się na przedniej powierzchni klatki piersiowej, pomiędzy trzecim, a czwartym żebrem. Pierś z kolei składa się z tkanki tłuszczowej, tkanki gruczołowej, przewodów mlecznych, nerwów, naczyń krwionośnych oraz limfatycznych.

Wielkość oraz kształt gruczołu piersiowego zależy od objętości tkanki tłuszczowej oraz stopnia sprężystości naszej skóry. Oczywiście wpływ na to ma również objętość tkanki gruczołowej.

Jakie mamy metody powiększania piersi?

Jeśli poznaliśmy już pokrótce anatomię piersi, czas na jej powiększenie. Otóż obecnie wyróżniamy trzy główne metody powiększania biustu.

Pierwszą i najstarszą z nich jest powiększanie piersi za pomocą implantów. Obecnie na rynku możemy wybrać implanty wypełnione silikonem lub solą fizjologiczną. Istnieją również tzw. hybrydy, gdzie znajduje się zarówno silikon, jak i sól fizjologiczna. Możemy również wybierać jeśli chodzi o powierzchnię i teksturę implantów. Istnieją bowiem implanty o gładkiej powierzchni, które są coraz częściej wypierane przez te teksturowe, które charakteryzują się dużą porowatością, ale dzięki temu występuje wręcz znikome ryzyko wytworzenia się torebki włóknistej o grubych ściankach wokół implantu.

Druga metoda to powiększanie, a często modelowanie piersi kwasem hialuronowym. Jest to właśnie zabieg, który wybierają szczególnie te kobiety, które chcą ujędrnić, podnieść biust oraz poprawić ich kontury. Żel z kwasu hialuronowego w tym przypadku wstrzykiwany jest pomiędzy ścianę klatki piersiowej, a gruczoł piersiowy. Zabieg jest bardzo mało inwazyjny o czym może świadczyć, chociażby stosowane zaledwie znieczulenia miejscowego. Czas trwania zabiegu również oscyluje w granicach 30-40 minut!

Na koniec musimy wspomnieć również o najmniej inwazyjnej i najbardziej bezpiecznej metodzie, a więc o powiększaniu piersi własną tkanką tłuszczową. Ten zabieg składa się z dwóch części. Najpierw wykonywana jest liposukcja, czyli pobieranie tłuszczu z okolic, gdzie po prostu mamy go zbyt wiele. Następnie taki tłuszcz przepuszczany jest przez specjalną wirówkę, która selekcjonuje tylko odpowiednie komórki tłuszczowe. Na koniec z kolei są one wprowadzane poprzez małe nacięcia do naszych piersi. Rezultaty augmentacji piersi utrzymują się nawet 2-3 lata, jednakże zaleca się co kilka miesięcy ponawiać zabieg (już oczywiście w znacznie mniejszych proporcjach), by efekty utrzymywały się jak najdłużej.