Skleroterapia – skutecznie pomaga w walce z żylakami

żylaki

Coraz więcej osób cierpi na problemy związane ze złą wydolnością żylną. Spowodowane jest to prowadzeniem nieodpowiedniego trybu życia, złymi nawykami żywieniowymi oraz brakiem aktywności fizycznej. Często na problemy żylne mają wpływ geny. Powikłaniem występującym przez zaniedbanie spraw zdrowotnych żył, mogą być żylaki, żyły siateczkowe oraz teleangiektazje. Leczenie takich powikłań powinno się zacząć jak najszybciej, ponieważ może to mieć negatywne konsekwencje dla całego organizmu. Coraz częściej wykonywanym zabiegiem, który skutecznie pomaga w walce z dolegliwością, jaką są żylaki, jest skleroterapia.

Co to jest skleroterapia?

Skleroterapia jest standardową metodą leczenia żylaków. Zabieg polega na podaniu specjalnego środka chemicznego do światła żyły. Celem tego działania jest, uszkodzenie ściany żyły i wywołanie kontrolowanego stanu zapalnego. Głównym zadaniem tego sposobu jest dążenie do wykrzepiania krwi we wnętrzu żylaka. Efektem tego działania jest powolne zamykanie się chorej żyły. Ostatecznie żylak stopniowo całkowicie zanika. Zamykanie poszerzonych naczyń krwionośnych kończyn dolnych jest obecnie najczęściej wykonywanym zabiegiem. Na całkowity efekt zabiegu w dużym stopniu wpływa anatomia układu żylnego.

Na czym polega zabieg skleroterapii?

Celem zabiegu jest bezinwazyjne pozbycie się żylaków. Specjalne substancje chemiczne wykorzystywane w zabiegu, podawane bezpośrednio do żyły mają na celu wywołać stan zapalny wewnątrz chorej żyły. Jest to celowe oraz kontrolowane działanie. Każdy zabieg skleroterapii poprzedza konsultacja chirurgiczna oraz badanie USG żył. Cała procedura polega na podaniu za pomocą bardzo małych ampułkostrzykawek specjalnej substancji. Bezpośrednio przed zabiegiem skóra nie może nasmarowana żadną maścią, kremem ani innym kosmetykiem. Również nie jest zalecane golenie nóg, ponieważ powstałe podrażnienia mogą przeszkadzać w obserwacji miejsca zabiegowego i układu żył. Natomiast wskazane jest przyjmowanie rutinoscorbinu, ponieważ może przyczynić się on do ograniczenia powstawania przebarwień po zabiegu. A co najważniejsze wzmacnia naczynia krwionośne.

Czy skleroterapia boli?

Jest to zabieg, który trwa bardzo szybko, zwykle do 30 minut. Specjalna substancja wprowadzana jest do chorej żyły za pomocą bardzo cienkiej igły. Nakłucia wykonywane podczas zabiegu są praktycznie bezbolesne. Pacjent nie potrzebuje znieczulenia na czas trwania leczenia. Ból po zabiegu, który może występować, trwa zwykle od 2 do 3 dni. Zwykle jest to bardzo rzadka dolegliwość. Osoba podejmująca się leczeniu może od razu po zabiegu przejść do aktywności codziennych, stosując się do wskazań i zaleceń lekarza.

Co jaki czas powtarzać skleroterapie?

Zabieg skleroterapi należy powtarzać kilka razy, aby otrzymać odpowiednie efekty. Zwykle kilka sesji wystarcza na pozbycie się żylaków. Jedna seria zabiegu to koszt około 300 zł. Często na koniec całego procesu leczenia stosuje się laserowe zamykanie naczyń. Leczenie za pomocą skleroterapi przynosi efekty w postaci całkowitego pozbycia się żylaków.