Leczenie nadpotliwości

pocenie

Wydzielanie potu jest naturalnym procesem zachodzącym w każdym organizmie. Dzięki niemu ciało ochładza się w upalne dni lub reaguje na stresujące sytuacje. Osoby, które zmagają się z nadpotliwością, bardzo często odczuwają duży dyskomfort i jest to dla nich problematyczne. Obecnie istnieją skuteczne metody na leczenie tej dolegliwości.

Czym jest nadpotliwość?

Nadpotliwość jest to stan, kiedy organizm wytwarza nadmiernie dużą ilość potu niż normalnie. Podczas nadpotliwości ilość wydzielanego potu jest znacznie większa od ilości, która jest potrzebna do naturalnego procesu ochładzania organizmu. Każdy człowiek poci się zwykle w okolicach pach, dłoni, stóp oraz pleców. Jest to związane z występującymi w tych miejscach gruczołami potowymi. Najczęściej nadpotliwość występuje pod postacią idiopatyczną. Oznacza to, że występujący nadmiar potu jest samoistny oraz jego przyczyna nie jest znana. Istnieje jeszcze jeden rodzaj nadpotliwości, czyli nadpotliwość wtórna. Ten rodzaj występuje w przypadku przebywania niektórych chorób.

Jakie są przyczyny nadpotliwości?

Za główne przyczyny związane z wytwarzaniem nadmiernej ilości potu uznaje się zwykle uwarunkowania genetyczne, choroby oraz przyjmowane leki. W przypadku kobiet nadpotliwość może mieć związek ze stanami fizjologicznymi, takimi jak na przykład czas ciąży lub przechodzenie menopauzy. Człowiek poci się najbardziej w tych miejscach, gdzie znajduje się najwięcej gruczołów potowych odpowiedzialnych za jego produkcję. Jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy takie jak nagłe oraz nadmierne pocenie się w trakcie snu lub bez przyczyny, możemy mówić o nadpotliwości. W takiej sytuacji należy udać się do lekarza w celu uzyskania odpowiedniej diagnozy.

Jakie są rodzaje nadpotliwości?

Obecnie istnieją dwa rodzaje, na które dzielmy nadmierne wydzielanie potu. Pierwszy rodzaj to nadpotliwość pierwotna. Osoby, które mają odczynienia z tym rodzajem, dowiadują się o tym zwykle pomiędzy 14 a 25 rokiem życia. Dokładna przyczyna tego rodzaju schorzenia nie została jeszcze ustalona. Drugi rodzaj nadmiernego pocenia się to nadpotliwość wtórna. Jej przyczyna związana jest z przebytymi chorobami oraz ma związek z przyjmowaniem niektórych lekarstw.

Jak leczyć nadpotliwość?

Zanim zostanie wdrożone właściwe leczenie, przeprowadzany jest wywiad z pacjentem, którego celem jest rozpoznanie i ustalenie przyczyny nadpotliwości. Jeżeli lekarz wykluczy współistnienie innych chorób, którym towarzyszy nadmierne pocenie się, wykorzystuje specjalną skalę czterostopniową HDSS. Pozwala ona określić przyczynę występowania nadmiernej potliwości u pacjenta. W leczeniu nadmiernego pocenia stosuje się najczęściej preparaty miejscowe takie jak dezodoranty i antyperspiranty. W cięższych przypadkach choroby należy przyjmować specjalne leki lub podejmować się specjalnych zabiegów łagodzących, lub usuwających objawy. MiraDry, leczenie toksyną botulinową, czy zabieg SlimLipo3D to skuteczne rozwiązania pozbycia się problemu z nadmiernym poceniem. Zabiegi są bezpieczne i bardzo szybko możemy otrzymać pożądane efekty.